Temat: Jak załatwić sprawę w e-urzędzie ?

 

1. Program operacyjny Polska Cyfrowa (POPC)

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w 2014 r. Program został przyjęty przez rząd 8 stycznia 2014 r, a 5 grudnia 2014 r. przez Komisję Europejską. Jego realizacja wymaga nakładów finansowych w wysokości ok. 10 miliardów złotych (z czego 8 miliardów zł pochodzi ze środków unijnych). Cyfryzacja Polski obejmuje cztery główne zadania tzw. osie priorytetowe:

  • Powszechny dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu (o przepustowości powyżej 30 Mb/s; w trakcie realzacji projektu tworzy się łącza o przepustowości 100 Mb/s)
    Głównym celem jest tu wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach
  • Rozwój e-administracji i otwartego rządu poprzez świadczenie wysokiej jakości e-usług (do najważniejszych e-usług należą: sprawy obywatelskie, ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości i sądownictwo, bezpieczeństwo i powiadamianie ratunkowe, prowadzenie działalności gospodarczej, ubezpieczenia i świadczenia społeczne)
    W ramach tego zadania najważniejsze cele to: podniesienie jakości i dostępności e-usług publicznych, poprawa cyfrowej efektywności urzędów oraz dostępność i użyteczność informacji publicznych
  • Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa
    To zadanie ma na celu poprawę umiejętności korzystania z internetu, w tym e-usług publicznych oraz zachęcanie uzdolnionych programistów do tworzenia rozwiązań cyfrowych na potrzeby gospodarki i administracji. Obejmuje to wszelkie działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa
  • Pomoc techniczna
    Obejmuje wsparcie procesu zarządzania i wdrażania programu oraz promocje i doradztwo oraz działania związane z utrzymaniem, eksploatacją oraz ewentualną budową lokalnego systemu informatycznego na potrzeby POPC, który będzie połączony z krajowym systemem informatycznym.

Strona Programu Polska Cyfrowa - https://www.polskacyfrowa.gov.pl/ 

 

Kontynuacją Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 jest Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027

Cele Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027

  • budowa społeczeństwa gigabitowego w Polsce,
  • udostepnienie zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców (4 i 5 stopień e-dojrzałości usług),
  • zapewnienie cyberbezpieczeństwa poprzez wsparcie w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji,
  • rozwój gospodarki opartej na danych wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe,
  • rozwój współpracy na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych,
  • wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla jst i przedsiębiorców.

Priorytety programu

  • Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego
  • Zaawansowane usługi cyfrowe
  • Pomoc techniczna

Szczegóły programu

 

2. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

Poprawa jakości e-usług ma zostać zrealizowana  w ramach Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa => PZIP, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Celem programu jest świadczenie e-usług, informatyzację urzędów oraz wyznaczanie standardów i tworzenie warunków dla efektywnej i bezpiecznej e-administracji, a także wspieranie rozwoju cyfrowego społeczeństwa obywatelskiego w perspektywie 2020 r. Wiele spraw już można załatwiać przez e-urzędy jednak systemy teleinformatyczne urzędów i instytucji nie zawsze współpracują ze sobą. Dane obywatela zapisane w jednym urzędzie nie są dostępne w innym, co nie sprzyja szybkiemu i sprawnemu załatwianiu spraw. Program PZIP tworzony jest dla obywateli i powinien ułatwić załatwianie spraw w ramach funkcjonowania e-urzędów.
Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) samodzielnie podejmują działania dotyczące integrowania oferowanych e-usług z zastosowaniem technologii przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. W perspektywie kilku najbliższych lat powinien więc nastąpić widoczny dla obywateli wzrost jakości obsługi spraw urzędowych przez platformy typu e-urząd.

Zaktualizowana wersja programu nalata 2014-2022
Informacje o e-usługach jakie państwo świadczy swoim obywatelom oraz o planach ich dalszego rozwoju można znaleźć na stronie e-usługi

Inne projekty prowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji znajdują się pod adresem =>  projekty

Wybrane projekty:

  1. Projekt Cyfrowa Piaskownica Administracji (CPA)
  2. Od papierowej do cyfrowej Polski
  3. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) - ose.gov.pl

Odpowiedz na pytania:

  • Czym jest OSE ?
  • Jaki jest cel programu OSE ?
  • Jakie są korzyści z wdrożenia programu OSE ?

 

3. Zintegrowana Platforma Edukacyjna (epodreczniki) w nowoczesnej szkole
Celem głównym projektu jest opracowanie i udostępnienie bezpłatnych e-podręczników i zasobów edukacyjnych na platformie edukacyjnej. Zasoby dydaktyczne dedykowane są osobno uczniom i osobno nauczycielom. Podzielone są na trzy części zgodnie z etapami kształcenia: edukacja wczesnoszkolna, edukacja podstawowa, edukacja ponadpodstawowa. Jest też dział Biblioteka.


4. Moja sprawa w e-urzędzie.  Jakie sprawy urzędowe można załatwić przez internet ?

- Działalność gospodarcza
Jak założyć, zawiesić, wznowić lub zakończyć działalność gospodarczą ?
CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

- Prawo jazdy
Jak uzyskać prawo jazdy ?
Co to jest profil kandydata na kierowcę (PKK) ?

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Wyjeżdżasz za granicę – uzyskaj EKUZ

- Gdzie studiować ? – pomoc w wyborze studiów na podstawie różnych kryteriów
np. nazwa uczelni, lokalizacja uczelni, kierunek studiów, przedmioty maturalne
Oficjalne informacje o kierunkach studiów

Wszystkie sprawy, które załatwia się w urzędzie traktowane są jako usługi.

- Informacje i usługi dla obywateli dostępne przez Internet – obywatel.gov.pl

 

Sprawy obywatelskie w e-urzędzie miasta Rzeszowa  https://bip.erzeszow.pl/pl/69-sprawy-obywatelskie.html

Ćwiczenia

  • Korzystając z formularza elektronicznego e-urzędu miasta Rzeszowa podejmij działania umożliwiające złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego.
  • Jakie dokumenty są wymagane do zawarcia związku małżeńskiego konkordatowego ?
  • Znajdź informacje dotyczące sposobu zgłoszenia urodzenia dziecka

 

5. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) http://epuap.gov.pl

Jest to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych – bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych.
Więcej o ePUAP